Aile HukukuAnlaşmalı Boşanma ProtokolüBoşanma Dava DilekçesiÇocukla Kişisel İlişki Talep DilekçesiDiğer DilekçelerHukuki YazılarNafakanın İptali Dilekçesi

Anlaşmalı Boşanma Davası

ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI

 

Anlaşmalı boşanma davası, tarafların, boşanmanın bütün sonuçları noktasında anlaşması halinde, evlilik birliğinin mahkeme kararıyla sona ermesidir. Bu durumda evlilik birliği temelinden sarsılmış kabul edilir.

Türk Medeni Kanunu madde 166’nın 3. fıkrasında düzenlenmiş olan anlaşmalı boşanma davası, madde hükmünde şöyle ifade edilmiştir: ‘’ Evlilik en az bir yıl sürmüş ise, eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi hâlinde, evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır. Bu hâlde boşanma kararı verilebilmesi için, hâkimin tarafları bizzat dinleyerek iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi ve boşanmanın malî sonuçları ile çocukların durumu hususunda taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi uygun bulması şarttır. Hâkim, tarafların ve çocukların menfaatlerini göz önünde tutarak bu anlaşmada gerekli gördüğü değişiklikleri yapabilir. Bu değişikliklerin taraflarca da kabulü hâlinde boşanmaya hükmolunur…)

Madde hükmünden de anlaşılacağı üzere, anlaşmalı boşanma davası için bazı şartlar öngörülmüştür:

  • Evliliğin en az 1 yıl sürmüş olması gerekir.
  • Eşler boşanmak için ya birlikte mahkemeye başvurmalıdır ya da bir tarafın açtığı boşanma davası diğer eş tarafından kabul edilmelidir.
  • Tarafların dava sırasında bizzat bulunup hakim huzurunda boşanma iradelerini açıklamaları gerekmektedir.
  • Eşlerin hazırladıkları anlaşma protokolünü hakimin uygun bulmuş olması gerekir.

Protokolde yer alması zorunlu olan iki husus vardır. Bunlar boşanmanın mali sonuçları ve ortak çocuğun velayetidir. Boşanmanın mali sonuçlarından kasıt nafaka, maddi ve manevi tazminattır. Anlaşmalı boşanma protokolünü iki tarafın da hür iradeleriyle kabul etmiş olmaları ve imzalamaları gerekmektedir. İlgili kanunda belirtildiği gibi hakimin bu protokole müdahale yetkisi vardır. Örneğin, tarafların çocuğun velayeti hakkında anlaşmış olduğu şeklin çocuk için yararlı olmayacağı kanaatine varırsa hakim, bu hususun değiştirilmesini isteyebilir.
ANLAŞMALI BOŞANMA PROTOKOL ÖRNEKLERİ İÇİN:
Anlaşmalı boşanma protokol-1
Anlaşmalı boşanma protokol-2
Anlaşmalı boşanma protokol-3

Hazırlanan bu protokol dilekçeye birlikte mahkemeye sunulur. Anlaşmalı boşanma davasını açmak için görevli mahkeme aile mahkemesidir. İkamet edilen yerde aile mahkemesi yoksa aile mahkemesi sıfatıyla asliye hukuk mahkemeleri görevlidir.

Anlaşmalı boşanma davası ne kadar sürer?

Anlaşmalı boşanma davaları genellikle tek celsede sonuçlanır. Ortalama 1-2 hafta sürer. Yalnız bu süre net bir süre olmayıp, mahkemenin iş yoğunluğuna ve dava süresini etkileyen diğer sebeplere göre değişiklik gösterebilir.

                   İLETİŞİM
        GSM: +905068134357  
 Email: info@ozunverhukuk.com

•Çekişmeli Boşanma Davası
•Boşanma-Velayet
•Nafaka
•Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminat
•Boşanma Sebepleri
•DİĞER HUKUKİ YAZILARIMIZ İÇİN TIKLAYIN

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Hemen Ara