Hukuki YazılarMalatya Avukat

DASK Ödediği Parayı Geri İsteyebilir Mi?

DASK Verdiği Parayı Geri Alabilir Mi?

 

6 şubat tarihli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki deprem felaketiyle birlikte birçok yapıda maddi hasar meydana gelmiştir. Bu durum, beraberinde birçok meseleyi de beraberinde getirmiş bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de DASK’ın ödediği tazminatı geri isteyip istemeyeceğidir.

DASK deprem sonrasındaki süreçte, kendisinin ekspertiz göndermesi ve hasar durumlarının tespit edilmesinin çok uzun süreceği ve haliyle maliyetli olacağı sebebiyle, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından belirlenen hasar tespit raporlarına göre belli bir miktar ödeme yapmıştır. Vatandaşlar bu ödemeleri gerek konutun güçlendirmesinde gerekse de deprem sonrası ihtiyaçları için kullanmış bulunmaktadır.

DASK Verdiği Parayı Geri ister Mi?

DASK’ın ödediği fazla paranın iadesini talep etmesi mümkündür. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından bütün konutların hasar tespit incelemeleri yapılmıştır. Hasar tespit raporlarına karşı itiraz yolu açılmış ve tekrar yapılan incelemeyle hasar tespit raporlarının değiştiği birçok yapının olduğu bilinmektedir. Bunun gibi, hasar tespit raporlarının değişmesi için dava yoluna giden birçok yapı maliki vardır. Bu durumda DASK’ın ödemiş olduğu fazla parayı geri isteyip istemeyeceği sorusu gündeme gelmiştir. Örneğin, ağır hasarlı yapıya ilişkin DASK’ın yapmış olduğu ödeme sonrasında hasar tespit raporu değişmiş ve az hasarlı hale gelmiş olabilir. Bu durumda DASK fazla para ödediğinden, bu paraların iadesini istemesi mümkündür. Bunun gibi, az hasarlı yapının ağır hasara dönmesi halinde, DASK’ın ödediği bedelin eksik olması hasebiyle, sigorta yaptıran DASK’tan eksik olan bedeli talep edebilir.

Orta Hasarlı Yapılarda Dava Nasıl Açılır? (Makaleye ulaşmak için tıklayın)

Orta Hasarlı Yapılara İlişkin Sorunlar ve Çözümleri (Makaleye ulaşmak için tıklayın)

                  İLETİŞİM
        GSM: +905068134357  
 Email: info@ozunverhukuk.com

•DİĞER HUKUKİ YAZILARIMIZ İÇİN TIKLAYIN

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Hemen Ara