Hukuki YazılarMalatya Avukat

Hak Sahipliğinin ”Metruk Bina” Olması Sebebiyle Reddedilmesi

Hak sahipliğinin geri alınması

           HAK SAHİPLİĞİNİN DÜZELTME KOMİSYON KARARIYLA

GERİ ALINMASI

                6 şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli  7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremler neticesinde birçok yapı yıkılmış, ayakta kalan yapıların birçoğu ise ağır hasar almıştır. Deprem sonrası Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından afet bölgesinde bulunan yapılar incelenerek, hasar tespitleri yapılmıştır.  Konutları ağır hasar almış veya yıkılmış olan maliklerin, mağduriyetinin giderilmesi amacıyla hak sahipliği süreci açılmıştır. Hak sahipliği başvurularının büyük çoğunluğu sonuçlandırılarak ilan edilmiştir. Mahalli Hak Sahipliği İnceleme Düzeltme Komisyonu, hak sahipliği kabul edilen birçok malikin hak sahipliğini çeşitli nedenlerle, hak sahipliğini geri almak suretiyle ret kararı tesis etmektedir.  

Hak Sahipliği Nedir?

Hak sahipliği, afetzedelerin yıkılan veya ağır hasar görmüş binaları üzerindeki mülkiyet ilişkisine göre, ilgili yasa çerçevesinde yeniden yapılacak konutlardan veya inşaat kredisinden yararlanma haklarını düzenleyen hukuki bir terimdir.  Kendilerine ait konutları yıkılan, yanan veya oturamayacak derecede ağır hasar gören afetzedeler “hak sahibi” sayılır. Bu durum, afetzedelerin mağduriyetlerini gidermek ve yeni bir başlangıç yapmalarına destek olmak amacıyla devlet tarafından sağlanan bir destektir.

Hak Sahipliğinin ‘’Metruk Bina Olması’’ sebebiyle iptal edilmesi

Hak sahipliğine ilişkin başlıca sorunlardan bir tanesi de hak sahipliği kabul edilen konut sahiplerinin daha sonrasında Mahalli Hak Sahipliği İnceleme Düzeltme Komisyonu kararı ile hak sahipliklerinin geri alınmasıdır. Komisyonun hak sahipliğini geri alarak reddetmesi sebeplerinden bir tanesi, ‘’Metruk bina’’ gerekçesine dayanmaktadır.  Metruk bina terimi, genellikle terk edilmiş, kullanılmayan ve bakımsız binaları ifade eder. Komisyon tarafından metruk olarak tespit edilen ancak aslında metruk olmayan birçok yapı bulunmaktadır. Bu durumda yapı maliklerinin zaman kaybetmeden idare mahkemesinde, düzeltme komisyon kararına karşı, süresi içinde dava yoluna giderek, hak sahipliğinin reddi işleminin iptalini talep etmesi gerekmektedir.

Orta Hasarlı Yapılarda Dava Nasıl Açılır? (Makaleye ulaşmak için tıklayın)

Orta Hasarlı Yapılara İlişkin Sorunlar ve Çözümleri (Makaleye ulaşmak için tıklayın)

                  İLETİŞİM
        GSM: +905068134357  
 Email: info@ozunverhukuk.com

•DİĞER HUKUKİ YAZILARIMIZ İÇİN TIKLAYIN

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Hemen Ara