Diğer DilekçelerFikri YazılarHukuki Yazılarİş HukukuMalatya AvukatMalatya Şirketler Hukuku

Hukukumuzda Tanık ile İspat Gücü

ÖZET
Aksine ciddi ve inandırıcı delil ve olaylar bulunmadıkça asıl olan tanıkların gerçeği söylemiş olmalarıdır.
Akrabalık veya diğer bir yakınlık başlı başına tanık beyanını değerden düşürücü bir sebep sayılamaz.
Y.HGK E.2014/578 K.2014/766 T.10.05.2014

Hukuk muhakeme sistemimizde şahit delili çok ciddi öneme sahip olup, yargılamanın en önemli ispat vasıtalarındandır. Alıntıladığımız Hukuk Genel Kurulu kararından da görüleceği üzere, şahidin doğrusu söylediği varsayımına dayalı olarak yargılama yapılmaktadır. Günümüz hukuku ile ideal hukuk olan İslam Hukukunu mukayese ettiğimizde, İslam Hukukunun ne denli muazzam bir sisteme sahip olduğunu müşahede etmekteyiz. İslamda şahitlik çok sıkı şartlara bağlanmış olup, önüne gelen kişinin mahkemede ifade vererek adaleti yanıltmasına imkan ve müsaade bulunmamaktadır. Mevcut sistemde ise, şahitlerin güvenilirliğini sorgulayıp araştırma usulü bulunmamaktadır. Şahit vasfı için kriter bulunmamakta bu durum ise yalancı tanıklık problemini gündeme getirmektedir. Hukuk Genel Kurulu kararı metni şu şekildedir :

Bilindiği üzere, mülga 1086 sayılı Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu’nun 254. maddesi ile 01.10.2011 tarihinde yürürlüğe giren 6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 255 uyarınca aksine ciddi ve inandırıcı delil ve olaylar bulunmadıkça asıl olan tanıkların gerçeği söylemiş olmalarıdır. Akrabalık veya diğer bir yakınlık başlı başına tanık beyanını değerden düşürücü bir sebep sayılamaz. Nitekim, aynı ilkeler Hukuk Genel Kurulu’nun 13.04.2011 gün ve E:2010/2-751, K:2011/96; 12.09.2012 gün ve E:2012/2-387, K: 551 sayılı ilamlarında da benimsenmiştir.

Öte yandan hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günlerinin bir kısmında çalışma yapıldığı yönündeki tanık ifadelerine değer verip aynı tanıkların fazla çalışma yapıldığı ile ilgili anlatımlarına değer verilemeyeceğinin kabul edilmesi de çelişki oluşturacaktır. Tüm bu nedenlerle, davacı dinlettiği tanıklarla fazla çalışma yaptığını, ulusal bayram ve genel tatil günlerinin bir kısmı ile bazı hafta tatillerinde çalıştığını, kanıtlamıştır. Bunun için davacının haftalık 16 saat fazla mesai yaptığının kabulüne ilişkin yerel mahkeme kararı yerindedir. (İstanbul Barosu Dergisi Cilt 95 Sayı 1)

Av. Mehmet Mustafa ÖZÜNVER

               İLETİŞİM
        GSM: +905068134357  
 Email: info@ozunverhukuk.com

•DİĞER HUKUKİ YAZILARIMIZ İÇİN TIKLAYIN

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Hemen Ara