Aile HukukuFikri YazılarMalatya Avukat

Kadın İstihdamının Teşvik Edilmesi Aileye Zarar Vermektedir

Kadın İstihdamının Teşvik Edilmesi, Aileye Zarar Vermektedir .

 

Siyasi partilerin en önemli seçmen kitlesi olan “kadınlar” üzerinden, oy devşirme amaçlı yapılan hamleler ve atılan adımlar neticesinde, adı konulmasa da ülkede ciddi bir kadın problemi ortaya çıkmıştır. Oy kaybetme korkusu ise, siyasi iradeyi adaletli adım atma noktasında engellemekte ve yıkılan aile kurumunu onarmak yerine, her geçen gün aile kurumuna zarar verici adımlar atılmaktadır. Çok ciddi faaliyetler yürüten kadın derneklerinin baskıları ise netice vermekte ve kadınlara pozitif ayrımcılık olarak tanınan hakların! tartışılmaya açılmasını talep etmek dahi ciddi bir sorun olarak önümüzde durmaktadır.

Kadın, asli vazifesi olan “analıktan” gün geçtikçe uzaklaştırtılmaktadır. Ev hanımlığını aşağılayan propaganda vasıtaları kadına, erkek hegemonyasından kurtulması gerektiğini bunun için var gücü ile çalışarak belli makam ve güç elde etmesi gerektiğini, kendi ayakları üzerinde durarak kocaya muhtaç olmamasını telkin etmektedir. Bu telkinler, toplumun tüm tabakalarında sonuçlar doğurmuştur. Siyasi partiler, bir kısım vakıf ve dernekler, şirketler, kendi bünyelerindeki kadın kontenjanlarını artırdıklarını övünç kaynağı olarak ifade etmekten geri durmamaktadır. Kadına, analık vazifesi kapsamında uygulanması gereken pozitif ayrımcılıklar tam ters istikamette, kadını evinden koparmak için uygulanmaktadır. Devlet, kadın istihdamını teşvik etmek yerine, ailenin temel yapı taşı olan “ananın” güçlendirilmesi için gerekli politikaları uygulaması gerekmektedir. Yarı zamanlı çalışma, doğum borçlanması, doğum izni gibi uygulamalar, kısmi bir takım faydalar sağladığı gerçektir. Ancak, bu uygulamaların kapsamının, analığı özendirecek şekilde artırılması ve kadının istihdamından, kadının evine dönüş yollarını açacak ciddi politikaların hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Bu sebeple, kadına uygulanacak pozitif ayrımın analık ve ev hanımlığı kapsamında değerlendirilmesi gerekmektedir. Devletin temel kurucu unsuru olan aile ve hassaten annenin korunması için istihdam adımlarının anneyi hedef alarak kadın üzerinden atılması büyük bir hatadır.

                   İLETİŞİM
        GSM: +905068134357  
 Email: info@ozunverhukuk.com

İstanbul Sözleşmesi ile ilgili yazımız için tıklayın

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Hemen Ara