Aile HukukuAnlaşmalı Boşanma ProtokolüBilirkişi Raporuna İtiraz DilekçeleriBoşanma Dava DilekçesiÇocukla Kişisel İlişki Talep DilekçesiDiğer DilekçelerHukuki YazılarMalatya AvukatNafakanın İptali DilekçesiNüfus Kaydının Düzeltilmesi Dilekçesi

Kadınlar İçin Bekleme Süresi (İDDET MÜDDETİ)

KADIN İÇİN BEKLEME SÜRESİ (İDDET MÜDDETİ)

 

•Boşanma davasının sonuçlarından bir tanesi de bekleme süresidir. Bu sonuç erkek için olmayıp, sadece kadın için geçerlidir.
Türk Medeni Kanunu madde 132 ‘’ Evlilik sona ermişse, kadın, evliliğin sona ermesinden başlayarak üçyüz gün geçmedikçe evlenemez.
Doğurmakla süre biter.
Kadının önceki evliliğinden gebe olmadığının anlaşılması veya evliliği sona eren eşlerin yeniden birbiriyle evlenmek istemeleri hâllerinde mahkeme bu süreyi kaldırır ‘’ demek suretiyle bekleme süresini düzenlemiştir. Düzenlenen bu hükümle soybağı karışıklığı önlenmesi amaç edinilmiştir.

•Bu hükme göre, kadın için boşanma kararının kesinleşmesinden başlayarak 300 günlük evlenme yasağı bulunmaktadır. Bu süre azami hamilelik süresine göre düzenlenmiştir.300 günlük süre, doğurmakla veya 300 günün dolmasıyla kendiliğinden sonra erer.

•Maddenin üçüncü fıkrası, hakimin, iki halde başvuru üzerine bu süreyi kaldıracağını öngörmektedir.
Bunlar, kadının eski kocasıyla yeniden evlenmesi ile kadının gebe olmadığının anlaşılmasıdır. Bu iki durumun varlığı halinde hakim, bekleme süresini ortadan kaldırmak zorundadır.
Bu sürenin kaldırılması için açılan davada, dilekçeyle birlikte hamile olmadığına dair sağlık raporunun verilmesi bir şeyi değiştirmez. Mahkeme sevki neticesinde alınmış bir sağlık raporu istenmektedir. Mahkeme sevki olmadan alınan rapor dikkate alınmaz.

•Bekleme süresi kaldırma davası ortalama olarak 2 hafta süren davalardır. Belirtmek gerekir ki bu süreler kesin olmayıp, mahkeme yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.
Bekleme süresi kaldırma davası için yetkili ve görevli mahkeme, aile mahkemeleridir. Dava kendi yerleşim yeri aile mahkemesinde açılır. Eğer ikamet edilen bölgede aile mahkemesi yoksa aile mahkemesi sıfatıyla asliye hukuk mahkemeleri görevlidir.

                   İLETİŞİM
        GSM: +905068134357  
 Email: info@ozunverhukuk.com

•Boşanma Davası
•Boşanma Davaları Hangi Mahkemede Açılır?
•Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer
•Whatsapp Konuşmaları Delil Sayılır Mı?
•Nafaka
•DİĞER HUKUKİ YAZILARIMIZ İÇİN TIKLAYIN

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Hemen Ara