Aile HukukuAnlaşmalı Boşanma ProtokolüBilirkişi Raporuna İtiraz DilekçeleriBoşanma Dava DilekçesiÇocukla Kişisel İlişki Talep DilekçesiDiğer DilekçelerHukuki YazılarMalatya AvukatNafakanın İptali Dilekçesi

Whatsapp Konuşmaları Delil Olabilir Mi?

Whatsapp konuşmaları delil olarak kullanılabilir mi?

 

•Sıkça merak edilen hususlardan biri de Whatsapp konuşmalarının davalarda delil olarak kullanılıp kullanılamayacağı meselesidir. Whatsapp konuşmalarının delil olarak kullanılabilmesi için, konuşmaya taraf olmak gerekmekte olup, konuşma içeriğinin saklanması lazımdır. Saklanmayan konuşma, itiraz neticesinde teyit edilemediğinden asılsız delil olarak kalacaktır. Whatsapp grup içi konuşmalarda ise grupta bulunan taraflar, yazışmadaki ifadeleri delil olarak kullanabilirler.

•Delillerin hukuka aykırı şekilde elde edilmemiş olması gerekir. Hukuka aykırı yoldan elde edilen deliller, hükme esas alınmazlar. Hatta hukuka aykırı yoldan elde ettiğiniz delil neticesinde karşı taraf, kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme, özel hayatın gizliliğini ihlalden, kişisel verilerin kaydedilmesi gibi suç tiplerine ilişkin soruşturma başlatılması için şikayetçi olabilir. Örnek verecek olursak; aldattığını düşündüğünüz eşinizin telefonuna casus program yükleyerek elde etmiş olduğunuz konuşmalar, hukuka aykırı yoldan elde ettiğiniz için dikkate alınmayacaktır. İşte bu gibi durumlarda haklı olsanız bile aleyhinize sonuçlar ortaya çıkabilir.

•Bu tür durumlarda yanlış algılardan birisi de konuşma kayıtlarının mahkemeden istenmesi neticesinde konuşma içeriğinin görüleceği yanılgısıdır. Aile mahkemesinin böyle bir talepte bulunma yetkisi yoktur. Zaten GSM operatörlerinin görüşme kayıtlarını kaydetmesi hukuka aykırıdır. Mahkeme HTS kayıtlarını talep edebilir. HTS kayıtları, konuşmanın içeriğini göstermemekte, yalnızca görüşmenin ne zaman, ne sıklıkla ve hangi numarayla gerçekleştiği tespit edilebilmektedir.

                   İLETİŞİM
        GSM: +905068134357  
 Email: info@ozunverhukuk.com

•Anlaşmalı Boşanma Davası 
•Çekişmeli Boşanma Davası 
•Boşanma-VELAYET
•Nafaka
•Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminat
•DİĞER HUKUKİ YAZILARIMIZ İÇİN TIKLAYIN

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Hemen Ara